Tugela Falls ako sa sem dostať (Slovak)


Tugela Falls. Fotka je zachytená z pohľadu od hranice  Lesotha a Juhoafrickej republiky.
Tugela Falls. Fotka je zachytená z pohľadu od hranice Lesotha a Juhoafrickej republiky.

Kde sa nachádza?


Tugela Falls je komplex vodopádov nachádzajúcich sa v Drakensbergu (Dračie hory) národného parku Royal Natal v provincii KwaZulu-Natal v Juhoafrickej republike. Všeobecne sa akceptuje ako druhý najvyšší vodopád na svete, ale je tu argument, že je to vlastne najvyšší vodopád na svete a nie Angel Falls vo Venezuele.
Skupinka turistov z Ruska.
Skupinka turistov z Ruska.

Vedeli ste že...?


Kombinovaný celkový pokles jeho piatich výrazných pádov je oficiálne 948 m (3 110 stôp). V roku 2016 však česká vedecká .expedícia zrealizovala nové merania, vďaka ktorým boli vodopády vysoké 983 m. Údaje boli odoslané na potvrdenie do databázy Svetového vodopádu (World Waterfall Database). Zdroj rieky Tugela (Zulu ' Thukela ') je plošina Mont-Aux-Sources, ktorá sa rozprestiera niekoľko kilometrov za Amfiteáterom, odkiaľ padá.
Ako sa sem dostanem ?


Z Johannesburgu do Harrismith použijete dialnicu N3, ktorá vedie až do indického mesta Durban. A potom z Harrismith si to namierite do Qwa-Qwa a potom do Witsieshoek Mountain Lodge. Celkovo Vám cesta zaberie nejaké 4 hodiny. Tu si zaplatíte transport Jeepom 4x4. Cena je R150 cca 10 Euro na osobu, verte mi s autom ktoré ste si prenajali na letisku nemáte šancu prísť na Sentinel Car Park. Cesta je nie je v najlepšej kondícií a trva to asi 30 minút na Sentinel Car Park odkiaľ už pôjdete pešo. Ak ste si vo Witsieshok Mountain Lodge nezaplatili poplatok za hiking R90 tak to môžete ešte zaplatiť na Sentinel Car Park. Nezabudnite sa zapísať do knihy návštev na Sentinel Car Park. A teraz sa môžete vydať na dlhú túru k vodopádu.

Turistický chodnik je celkom vpohode a na google maps ho nájdete pod názvom Chain Ladder Route a privedie Vás tak ako už názov napovedá k reťazovému rebríku.


Nezabudnite si užiť ten jedinečný výhľad na úplne jedinečnú panoramu. Ja som si Dračie hory zamiloval až na druhý pokus. Prečo sa dozviete v tomto článku.


Prekrásný západ slnka v Dračích horách.
Prekrásný západ slnka v Dračích horách.

Sranda začína tuKeď sme prišli prvý krát k reťazovému rebríku za veľmi hmlystého počasia tiež mi nebolo všetko jedno. Do toho silný vietor... pár turistov to vzdalo a radšej čakali svoju skupinu pri rebríku, ale tento ktát bolo jasno a bezvetrie.


Už sme skoro tam

Hore je plošina kde to už vôbec nie je namáhavé a normálnou chôdzou príjdete k vodopádu za necelých 15-20 minút. V letnom období tu takisto nájdete pastierov oviec. Celkovo prejdete približne 7km a nadmorská výška je tu viac ako 3000 m. Takže prekonáte výškovo aj najvýšší bod Gerlachovský štít 2655 m z môjho rodného Slovenska. Cestou tu natrafíte na mnoho turistou z celého sveta.

Užite si pohľad na vodopád. Urobte vynikajúce fotografie a videá. Ak Vám cesta trvala 3-4 hodiny sem tak dole to pôjde rýchlejšie, my sme to dali za 2 hodiny 15 minút a to som ešte nafotil kopec panorám.

Na google som sa dočítal, že voda z rieky Tugela je pitná...skúste, ja som skúsil a som stále tu :-)

Zo Sentinel Car Park Vás dovezie Jeep 4x4 späť do Witsieshoek Mountan Lodge.


Bol som unavený ale ten pohľad na Dračie hory je nezabudnuteľný. Ak budem mať ešte raz v živote sa možnosť sem vratiť určite sem prídem. A to som tu bol až 3 krát. Nádherne miesto na našej planéte Zem.


3 views0 comments

Recent Posts

See All